Budou mít zájemci o náš byt na zaplacení?

Budou mít zájemci o náš byt na zaplacení?

Většina současných kupujících financuje koupi bytu pomocí hypotéčního úvěru. To nejspíš nikoho nepřekvapí. Podmínky bank pro poskytnutí hypoték jsou přísnější, než tomu bylo před rokem nebo dvěma. To také nikoho nepřekvapí. Jak se to ale dotkne nás jako prodávajícího?

Říjen 2018 = zásadní komplikace pro žadatele o úvěr

O tom, co dnes musí splňovat žadatel o hypotéční úvěr, jsme psali zde. Je toho podstatně více než dříve, je to přísnější a tak není divu, že někteří zájemci neuspějí. Zájem o byt sice mají, slušné příjmy také, ale při sjednávání hypotéčního úvěru nakonec neuspějí. Neúspěšní žadatelé s postupujícím časem bohužel přibývají. Na začátku tohoto roku se dokonce jeden z mých kolegů dopracoval k nelichotivému skóre čtyř neúspěšných žadatelů ku jednomu úspěšnému. Přestože všichni byli přesvědčení, že v bance uspějí a to, čím v bance už prošli, pokládali za to, že mají úvěr předjednán, jim ve skutečnosti nepomohlo. Peníze dohromady nedali a prodávající, poté co s nimi ztratili čas, se dostali do komplikované situace.

Vliv doporučení České národní banky v roce 2019

Nemalujme ale čerta na zeď podle situace z prvních lednových týdnů. Větší smysl má porozumět příčinám a dle nich při prodeji postupovat. Já osobně mohu využít prověření zájemce o koupi tak, abychom nenechávali prodávaný byt zarezervovat někomu, kdo nakonec v bance neuspěje. To považuji za rozumné, neboť nechat zarezervovat byt tomu, kdo nedá celou kupní cenu dohromady, může mít neblahé následky.

Opatření, doporučená Českou národní bankou, přijaly všechny tuzemské banky. Nestává se tak, že by žadatel nesplňující stanovené podmínky v jedné bance, splňoval podmínky v bance druhé. Drobné rozdíly mezi jednotlivými bankami sice pochopitelně jsou, základ zůstává ale stejný. V některých případech, kdy žadatel o úvěr v jedné bance neuspěje, jsme proto schopni zařídit úvěr v jiné a prodej zachránit. Předcházení takovým situacím je samozřejmě ovšem lepší.

Vliv doporučení ČNB je jednoznačný. V krátkosti: velká část žadatelů o úvěr neuspěje, což po nějaké době způsobí, že bude méně těch, kteří mohou koupit. Například v Praze může tato situace snížit převis poptávky nad nabídkou a trh celkově zpomalit. V menších městech může být tato skutečnost stimulem pro pokles cen.

Nadále platí, že je rozumné prodávat s rozmyslem a k prodeji nepřistupovat tak, že ten byt prostě někdo koupí. Toto je i můj osobní postoj po dlouhé roky, po které se prodejům bytů v Praze věnuji. Mě i prodávajícím se vždy vyplatil. Jak pro dosažení nejlepší kupní ceny, tak pro udržení bezpečnosti celého případu.

Pár čísel na závěr

Podívejme se na to, kolik hypotéčních úvěrů banky poskytly v uplynulých třech letech.

rok počet sjednaných úvěrů
2016 114.550
2017 109.618
2018 99.477


Pokles je zřejmý a i přes růst cen se to projevilo v nižší celkové hodnotě sjednaných hypotéčních úvěrů. Zatímco v roce 2017 byly sjednány hypotéční úvěry za 225,79 miliardy korun, v roce 2018 to bylo za 218,41 miliardy korun. Vyplývá z toho, že průměrná výše sjednaného hypotéčního úvěru v roce 2017 tak byla 2.059.789 korun a v roce 2018 byla 2.195.582 korun.

A úrokové sazby? Průměrná úroková sazba v roce 2018 činila 2,55 procenta. V roce 2017 byla 2,02 procenta. Česká národní banka úrokové sazby zvedla v roce 2018 celkem pětkrát. Změna situace na trhu se tedy očekávat dá, a že počet neúspěšných žadatelů poroste, je velmi pravděpodobné.

Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů