Obyvatelný dům 4+kk za půl milionu? Jde to, ale...

Obyvatelný dům 4+kk za půl milionu? Jde to, ale...

Napadlo vás někdy, že byste koupí mobilního domu mohli vyřešit své bydlení? Po celých Čechách je možné narazit na prodejce použitých mobilheimů, dovezených ze zahraničí. A nejen to. Je možné narazit i na mobilní domy nově vyrobené, dokonce přizpůsobené našim zvyklostem a klimatickým podmínkám. Navíc za ceny, které vypadají opravdu zajímavě. Pojďme se tedy podívat na výhody, nevýhody a požadavky na jejich pořízení, umístění a používání.

Na rovinu si přiznejme, že mobilní dům je mobilní dům, nikoli tradiční stavba. Ze své původní funkce, kdy v Británii a ve Spojených státech v první polovině dvacátého století sloužil především k provizornímu bydlení sezónních pracovníků v zemědělství nebo stavebnictví, se vyvinul v levnější a dostupnou variantu bydlení, případně k rekreaci. Není možné ho zaměňovat za karavan, a i když je mobilní, nebudeme ho převážet z místa na místo.

Přestože jsme považováni za národ chatařů a chalupářů a mohli bychom mít díky našemu chatařskochalupářskému národnímu naturelu sklony k tomu slevit ze svých požadavků na konstrukci a velikost, v případě bydlení většina z nás stejně touží po prostoru a komfortu. Mobilní dům tak bude, věren své podstatě, spíše provizorním řešením s mnoha kompromisy a nic na tom nezmění ani skutečnost, že se Češi o mobilní domy zajímají a jejich prodeje v Čechách rok od roku rostou.

Mám pozemek a chci mobilní dům. Potřebuji stavební povolení?

I přesto, že mobilní dům není stavba, ale "výrobek, plnící funkci stavby", budeme se podřizovat stavebnímu zákonu. A pokud dům budeme využívat pro bydlení nebo pro rekreaci, budou se na něj vztahovat některá pravidla, shodná s pravidly pro rodinný dům. Ta se týkají především světlé výšky místností, šířky chodby a energetické náročnosti. Současně musí splňovat hygienické normy a předpisy požární bezpečnosti. Stavební povolení na mobilní dům sice potřeba není, ale umístění mobilního domu na pozemku vyžaduje souhlas stavebního úřadu, nebo musí být v souladu s uzemním plánováním. A musí pro něj být vyřešeny inženýrské sítě nebo v daném místě přijatelné alternativy. Stavebnímu úřadu se tedy nevyhneme. Předložíme tam žádost o vydání územního souhlasu, doložíme vlastnické nebo nájemní právo k pozemku a dokumentaci k mobilnímu domu. Potřebovat budeme i vyjádření od technické a dopravní infrastruktury v místě. Po kladném vyřízení územního souhlasu již můžeme mobilní dům umístit na pozemek a užívat. Neřešíme kolaudaci ani zápis do katastru nemovitostí. 

Kolik stojí běžný použitý mobilní dům?

Pokud bychom se měli orientovat jen podle ceny, mohlo by nás šokovat, že se nejlevnější zánovní mobilní domy dají pořídit už v cenovém rozpětí 150 - 200 tisíc korun. A jak jsme na tom s velikostí? Běžné mobilní domy o dispozici 4+kk a ceně kolem půl milionu bývají totiž na půdorysu 11,5 x 3,7 m, čímž dostaneme plochu 42,5 m2. Ano, je to tak. Na plochu běžného panelákového bytu 2+kk, který rozhodně za velikána považován nebývá, se nám vešla dispozice 4+kk. Jinými slovy, obývák s kuchyňským koutem, 2 ložnice a koupelna s toaletou. Zázrak?

Můžu využít na koupi mobilního domu hypotéku?

Ač se to na první pohled nezdá, existují i mobilní domy, které je možné zkolaudovat a získat na ně číslo popisné. Tím jejich mobilita tak trochu padá a začnou se na ně vztahovat daňové předpisy, stejně jako na běžné stavby. Zároveň je na ně ovšem možné čerpat hypoteční úvěr, samozřejmě v případě, že bude banka ochotna do tak netypického podniku jít. A pokud to nevyjde s hypotékou, existuje ještě možnost úvěru spotřebního.

Tak co? Připadá vám ještě mobilní dům jako volba právě pro vás? Napište mi, co si o mobilních domech myslíte.

Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů