Prodej bytu bez provize. Ekonomický zázrak nebo prachobyčejné oblbování?

Prodej bytu bez provize. Ekonomický zázrak nebo prachobyčejné oblbování?

Opravdu je možné prodávat byt prostřednictvím kanceláře bez placení provize? Na následujících pár řádcích se podíváme na to, jak je možné, aby realitní kancelář nebo makléř nabízeli prodej našeho bytu bez provize a ještě navíc s veškerým servisem. A také proč to někdo dělá a co z toho pro nás plyne. 

Většina z nás si uvědomuje, že když je nám něco nabízeno zadarmo, nebývá to jen tak. Někdy to působí i docela podezřele. Obzvlášť, když je obvyklá cena za takovou věc nebo službu v řádu desítek nebo dokonce stovek tisíců korun. Takovým případem může být právě provize za prodej bytu nebo jiné nemovitosti.

Takže jsme na začátku a říkáme si, kdože se nás to chce ujmout. Nějaký řeholník? Nebo sebemrskač? Rozmařilý boháč, který si neví rady s volným časem a tak utratí hromadu peněz za reklamu, kterou nám sděluje, že aby se nenudil, bude pro nás pracovat zadarmo a ještě k tomu ponese náklady na bezpečný právní servis? Tak tomuhle nejspíš nevěří nikdo z nás.

Pohádky

Pojďme o krok dál. Takže nezištný "obchodník" se nám vlichotil do přízně. Co bude následovat? Nejspíš vyloží, že náklady a svou práci nechá zaplatit protistranu – tedy kupujícího. A pak se nás bude snažit přesvědčit o svých odborných kvalitách. A o zázemí té úplně anebo málem největší, nejúspěšnější, nejrychlejší a kdoví v čem ještě nejbáječnější realitní firmy na světě, nebo alespoň v Čechách. V některých případech se v něm dokonce probudí duch Hanse Christiana Andersena a začne nám vyprávět více či méně uvěřitelné pohádky. A na nás je, abychom mu uvěřili a nadšeně mu skočili kolem krku, protože je to sympaťák a přece přesně to jsme po té jeho reklamě chtěli slyšet. Přinejmenším ve skrytu duše po tom vlastně už delší dobu toužíme. S tím skokem kolem krku to nakonec možná není tak horké, protože zůstáváme nad věcí. Jsme totiž zkušení a v životě jsme už zažili kde co. 

Dalo se to čekat

Je to tak. Všude kolem nás se to oblbováním jen hemží, takže se vlastně neděje nic neočekávaného a jeho pohádky nás ani moc nenakrkly. Pokud by nám oblbování dělalo vyloženě dobře, můžeme si dokonce vybírat, čím a kým se oblbovat necháme. Kdesi v nás sice možná dříme myšlenka, že nechceme, aby na nás hrál to trapné divadýlko a my sami se ho ještě dokonce dobrovolně účastnili. Když je to ale vlastně zadarmo…
Vysněný profík se tedy bez nároku na zaplacení provize pouští do práce. My v klidu rozjímáme a radujeme se, že za to od nás nebude nic chtít. Když nemyslíme do důsledku, můžeme dospět k názoru, že za svůj byt dokonce dostaneme víc – neplatíme přece provizi. Ostatně, pro dosažení takového dojmu bylo pro nás celé tohle divadýlko sehráno.

Trocha počítání

Kolik tedy za byt dostaneme nakonec peněz? A kolik peněz musí dát dohromady kupec? Dostaneme víc, když "za nás" kupec zaplatí provizi? Že by díky tomu nakonec skutečně za byt zaplatil víc? Nebo ho to naopak přijde levněji? Ale jděte. Kupující má na koupi bytu vyčleněno dané množství peněz, které odpovídá tomu, kolik může a je ochoten za takový byt včetně všech nákladů celkem zaplatit. Většinou to odpovídá obvyklé ceně na trhu. Víc ani floka.
Ve finále je tedy rozdíl jen v tom, komu je provize vyúčtována. Nám nebo jemu. Rozdíl není v tom, kolik kupec musel dát dohromady peněz na to, aby náš byt mohl koupit a v tom kolik dostaneme my. PENĚZ TOTIŽ DÁ V OBOU PŘÍPADECH DOHROMADY ÚPLNĚ STEJNĚ. V této věci je zcela lhostejno, zda byla provize vyúčtována nám (prodávajícímu) z dosažené kupní ceny, nebo zda kupující zaplatil zdánlivě nižší kupní cenu a následně uhradil provizi. Opravdu je to tak – peněz zaplatí v obou případech stejně, ve většině případů samozřejmě navrch ještě daň z nabytí. A my? DOSTANEME TAKÉ STEJNĚ. Ani víc, ani míň.

V čem je tedy ksakru ten rozdíl?

Položme si otázku. Pracuje ten makléř pro nás nebo pro protistranu? Od začátku jsme čekali, že pro nás prodá co nejlépe a bude se bít za naše zájmy. Nebudu to dlouze pitvat. Dobře známé rčení zní: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Takže snadno dovodíme, čí písničku bude takový makléř zpívat, pokud provizi bude platit protistrana. Snadno také dovodíme, jaká bude naše pozice třeba v situaci, kdy kupující od makléře bude chtít, aby mu za tu provizi vyjednal lepší podmínky nebo dokonce nižší cenu. Zde se najednou zdánlivá výhoda toho, že bude provize dána k úhradě kupujícímu, stává nevýhodou. Nebo si o tom myslíte něco jiného?

Napište mi a přidejte k tomu své zkušenosti. Opravdu mě zajímají. Za svou kariéru jsem se potkal s ledasčím, ale věřím, že se vším ještě ne. A pokud vás zajímá, jak pracuji (a neskrývám, že si za to provizi nechávám zaplatit), mrkněte sem.

Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů