Články

Nižší příjem kvůli koronaviru? Žádejte odklad splátek

Česká bankovní asociace doporučila bankám, aby klientům umožnily odklad splátek u hypotečních a ostatních úvěrů. O tříměsíční odklad splátek mohou požádat klienti, kteří přišli o část nebo celý zdroj příjmů. 

Celý článek

Pracuji i v době současných omezení. Jak a proč?

Pracuji. Jedním slovem se tak dá vyjádřit to, co dělám v době probíhajících opatření proti šíření koronaviru. Má práce sice vypadá jinak než ještě před pár dny, ale pracuji. Současné omezení poskytování služeb bylo usnesením Vlády ČR ze dne 19.3.2020 upraveno a tak se zákaz poskytování služeb v provozovnách nevztahuje na realitní zprostředkování, tedy na práci a služby, které poskytuji.

Celý článek

Zákon o realitním zprostředkování. Jsem připraven a už pěkně dlouho.

Zákon o realitním zprostředkování vešel v platnost dnešním dnem, úterkem 3. 3. 2020. Jeho vytvoření  se, po dlouhé roky trvajících snahách o zregulování českého realitního trhu, může jevit jako vítězství gigantických rozměrů. Snahy o zavedení nějaké regulace se tady totiž objevovaly už od devadesátých let. Návrhy a požadavky našich profesních sdružení však nebývaly z různých důvodů zákonodárci vyslyšeny. Zpracované návrhy zákona tak vždy zmizely v šuplících a na místo smysluplné kultivace se trh měnil ve větší a větší džungli.

Celý článek

5 důvodů pro nedostatek bytů v Praze a růst jejich cen

Hlavní důvod dlouhodobého růstu cen nemovitostí v Praze (a většině našich měst) je ve skutečnosti prostý: poptávka převyšuje nabídku. Tím by mohlo být řečeno vše. Skutečnost, že poptávka převyšuje nabídku, má ale své příčiny a nedostatečná nabídka je jen jednou z nich. Uplynulých více než 20 let, což je doba, kterou se pohybuji na pražském realitním trhu, procházel trh bouřlivým vývojem. Pojďme se proto podívat na několik statistických faktů a zajímavostí, které z toho vyplynuly.

Celý článek

Obyvatelný dům 4+kk za půl milionu? Jde to, ale...

Napadlo vás někdy, že byste koupí mobilního domu mohli vyřešit své bydlení? Po celých Čechách je možné narazit na prodejce použitých mobilheimů, dovezených ze zahraničí. A nejen to. Je možné narazit i na nově vyrobené, dokonce přizpůsobené našim zvyklostem a klimatickým podmínkám. Navíc za ceny, které vypadají opravdu zajímavě. Pojďme se tedy podívat na výhody, nevýhody a požadavky na jejich pořízení, umístění a používání.

Celý článek

Termín podání přiznání k dani z nemovitostí a další povinnosti

Vlastnit byt je většinou fajn, i když z toho plynou nějaké povinnosti. Aby nás nezaskočily, podívejme se na ně. Řeč bude o bytě v osobním vlastnictví a povinnosti se budou trochu lišit dle toho, zda jsme jej koupili nebo nabyli darováním, případně děděním. Co nás čeká?

Celý článek

Prodej bytu a daně. Jaké máme povinnosti?

Uzavřením kupní smlouvy, převodem v katastru, předáním bytu a peněz, prodej bytu nekončí. Podíváme se proto na povinnosti prodávajícího z pohledu daňového a řeč bude o bytě v osobním vlastnictví. Věnovat se budeme dani z nemovitosti, dani z příjmu i dani z nabytí nemovitosti.

Celý článek

Vykoupíme i Vaši nemovitost! Opravdu?

Potřebujete rychle prodat nemovitost. Důvodů je mnoho. Přemýšlíte, jak nejrychleji prodat a utržit peníze. Mnoho subjektů nemovitosti vykupuje. Kdy se to nevyplatí? A jak neprodělat?

Celý článek

Budou mít zájemci o náš byt na zaplacení?

Většina současných kupujících financuje koupi bytu pomocí hypotéčního úvěru. Od října 2018 jsou ale podmínky bank pro poskytnutí hypoték přísnější, a situace je hodně odlišná oproti tomu, co bylo před rokem nebo dvěma. Dá se dle tohoto předvídat, co se bude dít na trhu s byty v Praze v následujících měsích? Jsem přesvědčen, že ano. Připravili jsme proto pro Vás nový článek o tom, zda budou mít zájemci o koupi bytu v roce 2019 na zaplacení, kde mimo jiné odhaluji, jak postupuji já.

Celý článek

Jak a v čem bydlíme? A proč?

Jako realitní makléř musím mít přehled o tom, kdo a jak žije. Bydlíme více v bytech, nebo v domech? Čísla vás možná překvapí…

Celý článek