Je možné ukrást byt zapsaný v katastru nemovitostí? Jde to.

Je možné ukrást byt zapsaný v katastru nemovitostí? Jde to.

Jsou tady prázdniny, doba dovolených. Doba, kdy chmatáci všech kategorií zvyšují svou aktivitu a cílí na slabá místa svých budoucích obětí, aby jim mohli něco ukrást. Můžeme se s nimi potkat na ulici, na koncertě, v obchodě, na pláži, na letišti, v hromadné dopravě, na parkovišti… možností je nepřeberně. Zabývám se bezpečným prodejem bytů a nemovitostí, takže se budu nyní věnovat právě ochraně bytu a nemovitostí.

Není zloděj jako zloděj

Většinu lidí napadne, že má bytový zloděj nasazené rukavice, možná kuklu, aby mu nebylo vidět do obličeje, a sebou nějakou vychytávku na otevření zámku. I proto obvykle míváme bezpečnostní dveře opatřené bezpečnostním zámkem a pro jistotu sjednané odpovídající pojištění. Chráníme se, navíc počet vykradených bytů a domů již roky klesá. Takže kde je problém? Napadlo by vás, že jsou také zloději, kterým se moc rukama makat nechce a už vůbec ne pokradmu se kamsi vláčet s vaší televizí s nejméně metrovou uhlopříčkou?

pocet_vykradenych_bytu_a_domu_2005-2018

Což takhle rovnou ukrást celý byt?

Krádež bytu sice patří k těm složitějším kriminálním úkonům, ale UKRÁST BYT ZAPSANÝ V KATASTRU NEMOVITOSTÍ MOŽNÉ JE a stává se to. Stejně tak dům nebo pozemek. Je třeba mít na paměti, že zloději dokáží ledacos a snaží se být vždy nejméně o krok napřed. Před námi, před rukou zákona i před smysluplnými opatřeními. Policie ČR sice vytvořila skupinu, která se zabývá nemovitostní kriminalitou, jenže chce se někomu z nás o byt přijít a pak se jej složitě pokoušet získat zpět?

Jak to asi ti zloději dělají? Možností je více.

Ve své praxi jsem se setkal s případem, kdy se zloději chystali byt našeho klienta neukrást, ale dostat za něj hromadu peněz a pak zmizet. Nešlo dokonce jen o jeden byt, zloděj také nebyl sám. Vytvořili organizovanou skupinu, vypracovali plán a dali se do práce. Za pomoci falešných dokladů dávali byty jménem jejich majitelů jako zástavu velkému nebankovnímu poskytovateli úvěrů. Peníze sebrali a zmizeli. Tam, kde se jim to povedlo, byt sice měl i po jejich akci stále stejného majitele, ale z ničeho nic po něm ona nebankovní instituce požadovala splácení úvěru. Sami si domyslíte, co by se dělo, pokud by nesplácel.
Věřím, že nečekáte, že zde popíši postup, jak to provedli anebo jak někomu byt ukrást. Udělám pravý opak. Poradím, jak svůj majetek ochránit a byt si ukrást nenechat. Kdyby tohle výše uvedený majitel bytu udělal, nic podobného by řešit nemusel. Nakonec i díky naší kanceláři o byt nepřišel. Protrpěl ale nejednu bezesnou noc a řešení nebylo ani rychlé, ani levné.

Rozumné opatření proti ukradení nemovitosti

Při ochraně našeho nemovitého majetku využijeme službu, poskytovanou za 200 Kč katastrálními úřady. Je aktivována napořád a ohlídá až dvacet našich nemovitostí. Služba navazuje na ustanovení katastrálního zákona, díky němuž musejí úředníci od roku 2014 na provedení zápisů změn počkat 20 dní. Během nich se o chystané změně můžeme dozvědět (i když jsme zrovna třeba na dovolené), k navrhovaným změnám v katastru se vyjádřit a zkáze zabránit. Před změnou v katastru nám totiž bude zaslán e-mail, nebo na telefon textová zpráva, případně zpráva do datové schránky – dle toho, co nám vyhovuje a jak si službu hlídání změn domluvíme.

Já osobně Váš majetek v katastru neohlídám. Dokážu ale odhalit aktivity podvodníků a ošetřit všechny úkony během prodeje bytu tak, aby prodávající bezpečně dostal po prodeji bytu své peníze a kupující mohl spokojeně svůj nový byt užívat. Pokud přesně tohle potřebujete, obraťte se na mě. Postarám se o to.  A jestli Vás zajímá krok za krokem, jak pracuji, mrkněte sem.

Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů