Články

Zrušena daň z nabytí nemovitých věcí

Dne 18.9.2020 prezident Miloš Zeman podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, který 15. 9. 2020 Poslanecká sněmovna schválila. Nyní tedy čeká pouze na vyhlášení ve Sbírce zákonů. Lze předpokládat, že účinnost nastane na počátku roku 2021. Zákon má ale tzv. zpětnou účinnost.

Celý článek

Před žádostí o hypotéku si prověřte vlastní morálku

Není překvapením, že ve chvíli, kdy žádáte o hypoteční úvěr začne banka prověřovat vaši platební morálku. Co se stane, když najde negativní záznam? Zamítá žádost o hypotéku a vy můžete opětovně žádat až za 3 měsíce. V této chvíli máte zpravidla uhrazenu rezervační smlouvu a další poplatky. Jak postupovat?

Celý článek

Pojištění nemovitosti a domácnosti. Máte v pojmech jasno?

Investovat několik milionů do nemovitosti a poté majetek neochránit pojištěním samozřejmě nelze doporučit. Na trhu je k dispozici celá řada balíčků majetkových pojištění od desítek pojišťoven a zprostředkovatelů. Přesto mají lidé nejasnosti v pojištění nemovitosti a domácnosti.

Celý článek

Několik způsobů, jak najít pozemek, na kterém lze stavět

Když většina lidí hledá pozemek, činí tak se záměrem postavit zde dům. Možná si chtějí postavit svůj vysněný domov, možná chtějí postavit a následně dům pronajmout. Možná také chtějí pozemek rozvíjet pro komerční účely. Bez ohledu na důvod, může být nalezení správného pozemku výzvou.

Celý článek

Malý, velký, v centru nebo dál? Jak vybírat bydlení

Dávno neplatí, že kupujeme jednu nemovitost na celý život. Přesto se jedná o investici na mnoho let. Jinak se rozhodujeme při pořízení startovního bydlení a jinak, když hledáme bydlení ideální pro malé děti. Jaké přednosti a nevýhody mají jednotlivé varianty?

Celý článek

Nejistá budoucnost procentních sazeb hypoték

V souvislosti s bojem s koronavirovým onemocněním se řada obchodů a transakcí zcela zastavila. Výrazný propad zájmu o nákup nemovitostí zaznamenává i realitní trh. Jak na to budou reagovat banky? Co se stane se sazbami hypotečních úvěrů?

Celý článek

Nižší příjem kvůli koronaviru? Žádejte odklad splátek

Česká bankovní asociace doporučila bankám, aby klientům umožnily odklad splátek u hypotečních a ostatních úvěrů. O tříměsíční odklad splátek mohou požádat klienti, kteří přišli o část nebo celý zdroj příjmů. 

Celý článek

Pracuji i v době současných omezení. Jak a proč?

Pracuji. Jedním slovem se tak dá vyjádřit to, co dělám v době probíhajících opatření proti šíření koronaviru. Má práce sice vypadá jinak než ještě před pár dny, ale pracuji. Současné omezení poskytování služeb bylo usnesením Vlády ČR ze dne 19.3.2020 upraveno a tak se zákaz poskytování služeb v provozovnách nevztahuje na realitní zprostředkování, tedy na práci a služby, které poskytuji.

Celý článek

Zákon o realitním zprostředkování. Jsem připraven a už pěkně dlouho.

Zákon o realitním zprostředkování vešel v platnost dnešním dnem, úterkem 3. 3. 2020. Jeho vytvoření  se, po dlouhé roky trvajících snahách o zregulování českého realitního trhu, může jevit jako vítězství gigantických rozměrů. Snahy o zavedení nějaké regulace se tady totiž objevovaly už od devadesátých let. Návrhy a požadavky našich profesních sdružení však nebývaly z různých důvodů zákonodárci vyslyšeny. Zpracované návrhy zákona tak vždy zmizely v šuplících a na místo smysluplné kultivace se trh měnil ve větší a větší džungli.

Celý článek

5 důvodů pro nedostatek bytů v Praze a růst jejich cen

Hlavní důvod dlouhodobého růstu cen nemovitostí v Praze (a většině našich měst) je ve skutečnosti prostý: poptávka převyšuje nabídku. Tím by mohlo být řečeno vše. Skutečnost, že poptávka převyšuje nabídku, má ale své příčiny a nedostatečná nabídka je jen jednou z nich. Uplynulých více než 20 let, což je doba, kterou se pohybuji na pražském realitním trhu, procházel trh bouřlivým vývojem. Pojďme se proto podívat na několik statistických faktů a zajímavostí, které z toho vyplynuly.

Celý článek